zakwas w słoiku

Jak zrobić w domu zakwas?

Świeży i pachnący chleb to bez wątpienia coś wspaniałego, co przywodzi na myśl najlepsze smaki dzieciństwa i lokalnej piekarni. Na szczęście można te wspomnienia ożywić i samodzielnie przygotować w domu zakwas, który stanie się podstawą dla samodzielnie pieczonego chleba.

Do samodzielnego wykonania zakwasu wystarczy mąka, woda i odrobina cierpliwości. Oto przepis na to, w jaki sposób stworzyć własny starter na zakwasie od zera.

Składniki do przygotowania zakwasu

1. mąka żytnia typ 720 lub wyższy np. mąka razowa typ 2000,
2. letnia woda – może być z kranu

Niezbędny bedzie też duży litrowy słoik lub szklany dzbanek.

Przepis na zakwas jest stosunkowo prosty, jednak wymaga nieco cierpliwości i systematyczności przez mniej więcej 5-6 dni.

Dzień 1
100 g mąki żytniej razowej wsypać do dużego słoika i zalać 100 ml przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Zawartość słoika dokładnie wymieszać, a następnie odłożyć w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Dzień 2
Do połowy mikstury z dnia poprzedniego dodać100 g mąki i 100 ml wody, wymieszać wszystkie składniki i odstawić na kolejne 24 godziny.

Dzień 3 i 4
Do połowy mikstury z dnia poprzedniego dodać100 g mąki i 100 ml wody, wymieszać wszystkie składniki i odstawić na kolejne 24 godziny.

Dzień 5
Zakwas jest gotowy.

Zakwas w zakręconym słoiku można przechowywać w lodówce od 10 do 14 dni. Można go również porcjować i mrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *