chleb z ziarnami

Czy chleb tuczy? Prawdy i mity na temat pieczywa

Choć nie ulega wątpliwości, że chleb to w wielu przypadkach podstawa diety, niemal ciągle zadajemy sobie pytanie czy jest tuczący. Choć nie ma na ten temat jednoznacznej odpowiedzi dość często rezygnujemy z niego „na wszelki wypadek”. Warto jednak pamiętać, że to nie samo pieczywo tuczy, a nadmiar kalorii, które spożywamy.

Oto kilka faktów, które rozwieją wątpliwości i obalą mity narosłe wokół chleba.

Czy chleb naprawdę tuczy?

Nie ulega wątpliwości, że niemal każde jedzenie przyjmowanie w zbyt dużych ilościach niekorzystnie wpływa na naszą wagę i dostarcza więcej kalorii niż potrzebujemy. Sprawa nie inaczej wygląda z chlebem. Mitem jest zatem to, że chleb tuczy. To nie węglowodany w nim zawarte tuczą, ale ich ilość, którą dostarczamy z pożywieniem.

Zmień podejście i jedz chleb

Jak się okazuje, problem nie leży w samym pieczywie, ale w podejściu do jedzenia. Łatwo zauważyć, że chleb może być „uzależniający”. Warto zatem pilnować dziennego limitu kalorii nie odmawiając sobie jednocześnie pachnących bułeczek.

Paradoksalnie jednym z najlepszych rozwiązań jest codzienne spożywanie chleba. Pozbawianie się jedzenia, które w rzeczywistości bardzo się lubi, prowadzi w konsekwencji do niekontrolowanych napadów obżarstwa w chwilach słabości, które faktycznie kończą się zwiększeniem masy. Tak jak we wszystkim, należy jednak zachować umiar w jedzeniu pieczywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *